اصول انتخاب مناسب تصویر پس زمینه برای سایت

5 اکتبر 2019 مقالات

آیا شما هم از گرافیست ها و طراحان هستید؟ آیا با فرمت های مختلف تصاویر آشنایی دارید؟ پیش تر به موضوعاتی از جمله بهترین حجم عکس برای سایت ، انواع قالب سایت رایگان ، دانلود عکس از شاتر استوک و نحوه خرید عکس از شاتر استوک ، سایت فروش عکس آی استوک پرداختیم. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول انتخاب مناسب برای تصویر پس زمینه سایت آشنا کنیم تا بتوانید سایتی با کیفیت بالا داشته باشید. انتخاب تصویر پس زمینه سایت یکی دیگر از نکاتی است که در طراحی سایت از اهمیت خاصی برخوردار است. وب سایت عکسها نیز برای دسترسی راحت تر شما به بک گراند های مختلف، نزدیک به ۴,۰۰۰ تصویر پس زمینه زیبا و باکیفیت فراهم نموده است. کافی است از زبانه گرافیک گزینه Graphics را انتخاب کنید و سپس در قسمت سمت چپ دسته بندی خود را بر روی Backgrounds قرار دهید.

تصویر پس زمینه سایت

از ابتدای پیدایش وب سایت، تصویر پس زمینه یکی از مهم ترین مولفه های یک طراحی خوب و با کیفیت بوده است. با کمی دقت متوجه می شوید که این اهمیت امروزه بیش از پیش به چشم می خورد و تأکید بر روی بک گراند در قالب های وب سایت را می توان مشاهده کرد. در این نوع قالب ها، تصویر پس زمینه نه تنها مسئولیت فریم بندی صفحه را به عهده دارد، بلکه برای جداسازی بخش های مختلف صفحه نیز به کار می رود.

در هنگام انتخاب تصویر پس زمینه برای سایت باید همواره به خاطر داشته باشید که انتخاب تصویر اشتباه ممکن است به انتقال پیام بی ربط به کاربر منتهی شود. بنابراین با دقت بالا و احتیاط فراوان بک گراند سایت خود را انتخاب کنید.

اصول انتخاب مناسب تصویر پس زمینه برای سایت

۱٫ قابل دسترس و خوانا باشد.

اولین نکته ای که لازم است در هنگام انتخاب تصویر پس زمینه در نظر داشته باشید آن است که تصویر مورد نظر بر روی خوانایی متن صفحه اختلال ایجاد نکند و به راحتی قابل خواندن باشد. از این رو ابتدا باید از سهولت خوانایی متن مطمئن شوید و تضاد رنگی بین تصویر و متن را برآورد کنید و بهترین حالت ممکن را انتخاب نمایید.

همچنین دقت داشته باشید که بخشی از تصویری برای بک گراند سایت خود انتخاب می کنید دارای فضای خالی باشد تا متن بتواند روی آن قرار گیرد. پس تصاویر شلوغ، متراکم و شاد نمی تواند انتخاب مناسبی برای پس زمینه سایت باشد.

در صورتی که تصویری را انتخاب کردید که در خوانایی متن مشکل به وجود می آورد، اما همچنان مصمم به استفاده از آن تصویر بودید می توانید از طریق نرم افزار های ویرایشی، تصویر دلخواهتان را ویرایش کنید به گونه ای که مشکل خوانش متن را برطرف کند. به طور مثال می توانید از لایه ماسک استفاده کنید یا فونت، اندازه و رنگ متن خود را متناسب با تصویر تغییر دهید.

۲٫ تصویر مرتبط و سازگار باشد.

تصاویری که به عنوان پس زمینه برای قسمت های مختلف سایت انتخاب می کنید نباید از موضوع آن صفحه دور باشد. همواره باید توجه داشت که ارتباط بین تصویر بک گراند و محتوای مربوط به آن صفحه و استراتژی کلی کسب و کار و برندینگ شما حفظ شود و مفهوم و پیام شما را به طور صحیح به مخاطب منتقل کند. توصیه می شود تصاویر را به صورت تمام صفحه انتخاب و طراحی نمایید. این تصاویر می تواند تصویری از محصول خدماتی شما باشد یا اینکه تصویری از موقعیت جغرافیایی محلی که به معرفی آن پرداخته اید یا … .

۳٫ استفاده از تکسچرهای نامحسوس و یکپارچه

شما می توانید از ویژگی های مثبت تصاویری که با عنوان تکسچر (Texture) یا پترن (Pattern) شناخته می شوند استفاده کنید. چراکه این تصاویر بدون محدودیت طولی و عرضی بنا به سلیقه شما می تواند به صورت تمام صفحه یا بخشی از صفحه نمایش داده و به صورت یک تصویر بزرگ و یک دست نمایان شود. همانطور که می دانید تصاویر تکسچر یا پترن به صورت تکرار شونده هستند. نکته قابل توجه حجم پایین این تصاویر است که سرعت لود صفحه را بالا می برد و نسبت به تصاویر بزرگ زمان کمتری برای لود به خود اختصاص می دهد.

توجه کنید که در انتخاب تکسچر، از طرح های نازک و محو استفاده کنید و از انتخاب طرح های زمخت و برجسته خودداری نمایید. اصل تضاد رنگی بین تصویر و متن را نیز فراموش نکنید.

۴٫ انواع مختلف اسکرین و دستگاه را در نظر بگیرید.

ممکن است برای خود شما هم پیش آمده باشد که با گوشی خود سایتی را بالا می آورید ولی با بک گراند نصفه مواجه می شوید، در صورتی که همان سایت در کامپیوتر شما تصویر را کامل نشان می دهد. این همان نکته ای است که بسیاری از طراحان وب از آن غافل می شوند. برای انتخاب و طراحی تصویر پس زمینه باید تمامی نمایشگر ها و اسکرین ها را در نظر بگیرید تا بخش های اصلی تصویر شما در اسکرین های کوچک تر از بین نرود و مخاطب دچار ابهام نشود.

در اینجا به چگونگی بهینه سازی تصویر برای سایت اشاره می کنیم. اینکه کدام بخش از تصویر بک گراند را در دستگاه های کوچک تر مثل موبایل نمایش داده شود.

ابتدا بایستی جهت تصویر پس زمینه را با توجه به container آن مشخص کنید. تصویر بک گراند را به سه صورت:

  • افقی Portrait
  • عمودی Landscape
  • مربعی Square

می توان نمایش داد.

برای اجرای تصاویر پس زمینه به گونه ای که کمترین مشکل در نمایش آن در اسکرین های کوچک تر پیش آید، باید به قسمت استایل تصویر دقت کافی را داشته باشید. به عنوان مثال، با انتخاب استایل Background-size: cover می توانید مطمئن باشید که کل تصویر در کلیه اسکرین ها و دستگاه ها نشان داده می شود و کاربران با کوچکترین مشکلی در نمایش تصویر بک گراند مواجه نخواهند شد. بنابراین توصیه می شود به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید تا حتی الامکان تصویر بک گراند به صورت کامل نمایش داده شود یا حداقل بخشی که چندان مهم نیست در اسکرین های کوچک تر نمایش داده نشود.

۵٫ از تصاویر با رزولوشن بالا استفاده کنید.

زمانی که برای انتخاب تصاویر بک گراند از اینترنت استفاده می کنید، دقت کنید که تصاویری با رزولوشن بالا دانلود کنید. وقتی شما باکیفیت ترین تصویر را با رزولوشن بالا دانلود می کنید، این امکان را دارید که هرگونه ویرایش روی تصویر انجام دهید و آن را با هر سایزی که میخواهید آماده کنید. فراموش نکنید که در هنگام ویرایش، نسخه اصلی تصویر را روی سیستم ذخیره داشته باشید، تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

تصاویر پس زمینه در سایت هایی با موضوعات مختلف چگونه باشد ؟

تصاویر پس زمینه برای سایت های آموزشی و خدماتی

برای سایت هایی با محوریت آموزش بهتر است از تصاویر پس زمینه با رنگ سفید استفاده شود. همچنین در تصاویر پس زمینه برای سایت های خدماتی باید دقت کنید که متن از تصویر جلوتر نمایش داده شود، به این معنی که تصاویر پس زمینه نباید به گونه ای باشد که تمرکز کاربر را از متن دور کند. این در حالی است که بر اساس بررسی های صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ بهترین رنگ در این زمینه، رنگ سفید یا به طور کلی رنگ روشن است. رنگی که به صورت پیش فرض بر روی صفحه قرار گرفته و نباید تغییر کند.

تصاویر پس زمینه برای سایت های خبری

تصاویر پس زمینه برای سایت هایی با موضوعات خبری به دو بخش تقسیم می شود، بخش اول باید به صورتی باشد که قاب خبر را مشخص سازد، در سایت های خبری انتخاب قاب خبر بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که اگر قاب به درستی انتخاب نشود، تمایز هر خبر به درستی مشخص نیست و در نتیجه باعث می شود خبررسانی در وضعیت مطلوبی قرار نگیرد.

تصاویر پس زمینه برای سایت های فروشگاهی

تصاویر پس زمینه تولید محتوا برای سایت های فروشگاهی کمی سخاوت مندانه انتخاب می شود. استفاده کنترل شدده از رنگ های شاد در این گونه سایت ها مشکلی ایجاد نمی کند. موضوع دیگر آن است که در سایت های فروشگاهی، تصویر انتخاب شده بایسیت معرف نوشته سایت باشد، البته منظور این نیست که این تصویر به عنوان پس زمینه قرار بگیرد. اما مطلوب است که انتخاب تصویر پس زمینه با نگاه روانشناسانه صورت گیرد.

در پایان باید گفت با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکانات دیجیتالی به روز، ممکن است برخی از طراحان سایت انتخاب مناسب تصویر پس زمینه سایت را چندان مهم قلمداد نکنند و معتقد باشد که مولفه های مهم تر و اساسی تر می تواند در کیفیت سایت اهمیت داشته باشد. در صورتی که با کمی دقت و بررسی می توان متوجه شد که انتخاب صحیح تصویر پس زمینه برای سایت چه اثرات مثبتی در ذهن مخاطب خواهد داشت و تا چه میزان می تواند در برندینگ سایت شما کارساز باشد.

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه