روانشناسی رنگ ها : راهنمای طراحان

10 دسامبر 2018 دیگر مطالب

 

روانشناسی رنگ ها : راهنمای طراحان

 رنگ یک فاکتور مهم و ضروری در دنیای طراحی گرافیک و تبلیغات است. که نه تنها عمق و تاکید را به یک طرح می دهد بلکه به آن احساس و هویت می بخشد.

طراحی گرافیک فقط در مورد ساخت پوسته های زیبا و طرح های فوق العاده نیست . بلکه در مورد ارتباط با مردمی است که هدف طراحی ما هستند . در حقیقت ،روانشناسی رنگ ها را می توان به عنوان بخشی از روانشناسی در نظر گرفت . زیرا طراحان وظیفه دارند که از طریق طراحی مردم را بفهمند و ارتباط برقرار کنند .

یکی از ابزارهایی که ما طراحان برای ارتباط با مردم استفاده می کنیم رنگ است . رنگ مجموعه ای از اشاره های احساسی و بصری را منتقل می کند . به غیر از آن ، رنگ توجه مردم را به طرح جلب می کند . در حالیکه یادگیری تئوری رنگ ها برای ما طراحان گرافیک بسیار مهم است . همچنین اندازه گیری خوبی برای درک معنای رنگ های مختلف است . یک بینش خوب درباره رنگ از کارگردان آمریکایی وینسنت مینلی است : «من از رنگ ها استفاده میکنم تا نقاط خوب داستان و کاراکترها را به ارمغان بیاورم.»

در این مطلب ما قصد داریم از این اینفوگرافیک های عالی در روانشناسی رنگ ها استفاده کنیم .

روانشناسی رنگ ها

چرخ رنگ یک ابزار مفید برای درک بهتر رنگ ها و ارتباط بین آنهاست .

محبوب ترین چرخ رنگ ، چرخ ۱۲ رنگ است . یک چرخ رنگ میتونه حداقل دارای شش رنگ و در بیشترین حالت ۲۴ ، ۴۸ ، ۹۶ و یا حتی بیشتر باشد .

چرخ رنگ

رنگ های اصلی

۳ رنگ اصلی وجود دارد . رنگ های اصلی زرد آبی و قرمز هستند . این سه رنگ هایی هستند که به صورت تئوری از ترکیب آنها تمام رنگ های دیگر را می توان ساخت . اگر هر سه رنگ اصلی را با هم ترکیب کنیم رنگ سیاه تولید می کند .

رنگ های فرعی

با ترکیب دو رنگ اصلی شما می توانید یک رنگ فرعی درست کنید . سه رنگ فرعی وجود دارد : سبز ،بنفش(ارغوانی)، نارنجی . نارنجی از ترکیب قرمز و زرد، بنفش(ارغوانی) از ترکیب آبی و قرمز ، و سبز از ترکیب زرد و آبی درست می شود .

رنگ های ترکیبی

سومین دسته رنگ ها ، رنگ های ترکیبی هستند . این رنگ ها از ترکیب رنگ های اصلی و فرعی مجاور ساخته می شوند . شش رنگ ترکیبی شامل زرد-سبز ، آبی-سبز ، آبی-بنفش ، قرمز-بنفش ، قرمز-نارنجی ، و زرد-نارنجی می شوند .

رنگ خالص(hues) :  یک رنگ خالص ترین و شفاف ترین شکل یک رنگ است . رنگ هایی که با سفید ، خاکستری و یا مشکی ترکیب نشده اند .

۱۲ رنگ بالاترین قسمت چرخه رنگ جز این دسته اند .

ته رنگ(Tint) : دایره پایین رنگ در چرخه رنگ نمایانگر ته رنگ هر رنگ خالص است . ته رنگ از ترکیب رنگ های خالص با سفید درست می شود .

رنگ خالص ممکن است با مقدار بسیار کمی از سفید ترکیب شود و یا ممکن است با مقدار زیادی از سفید ترکیب شود و مقدار رنگ خالص بسیار کم باشد .

رنگ میانه(Tone) : دایره بعدی در چرخه رنگ نمایانگر رنگ میانه هر رنگ خالص است . که از ترکیب رنگ خالص با خاکستری درست می شود. ترکیب رنگ خالص

با هر مقدار از خاکستری رنگ میانه در نظر گرفته می شود .

سایه رنگ(Shades) : داخلی ترین دایره چرخه رنگ نمایانگر سایه هر رنگ خالص است . سایه رنگ از ترکیب رنگ خالص با مشکی درست می شود . درست مانند

ته رنگ ، سایه رنگ میتواند از ترکیب رنگ خالص با مقدار بسیار کمی از مشکی و یا با بیشترین مقدار مشکی درست شود .

انواع رنگ

رنگ زرد

زرد اغلب درخشان ترین و پر انرژی ترین رنگ های گرم است . که با شادی و آفتاب همراه است . زرد همچنان می تواند با فریب و بی رحم مرتبط باشد، هرچند (بعضی اشخاص زرد را نمایانگر ترسویی نیز می دانند) .

زرد  با امید نیز همراه است . همانطور که در برخی کشورها دیده می شود ،  روبان های زرد نمایانگر  خانواده هایی است که شخصی را که دوست دارند در جنگ است . زرد  با خطر نیز همراه است، هر چند نه به شدت قرمز .

در برخی از کشورها، زرد معانی بسیار متفاوتی دارد . برای مثال در مصر، زرد برای عزاداری است . در ژاپن، نشان دهنده شجاعت است و در هند این رنگ برای تجار است .

در طرح های خود، زرد روشن می تواند حس شادی و شادمانی را به ارمغان بیاورد . زرد ملایم معمولا به عنوان یک رنگ بدون جنسیت برای نوزادان (به جای آبی یا صورتی) و بچه های کوچک استفاده می شود . زرد روشن احساس آرامش و شادی بیشتری از زرد درخشان و تیره را نشان می دهد . زرد تیره و زرد طلایی گاهی اوقات می تواند حس قدیمی داشته باشد و در طراحی داخلی استفاده می شود که احساس کلاسیک مورد نظر است .

روانشناسی رنگ زرد

رنگ سبز

سبز رنگ بسیار متواضع و صمیمی است. سبز می تواند آغاز دوباره و رشد را نشان دهد. همچنین به تجدید و فراوانی اشاره دارد. به علاوه، سبز می تواند نمایانگر حسادت و یا غبطه خوردن و کمبود تجربه باشد.

سبز دارای بسیاری از ویژگی های آرام بخش همانند رنگ آبی است، اما همچنین برخی از انرژی های رنگ زرد را شامل می شود. در طراحی، سبز می تواند یک اثر متعادل کننده و هماهنگ کننده داشته باشد و بسیار پایدار باشد.

انتخاب مناسبی برای طرح های مربوط به ثروت، ثبات، تجدید و طبیعت است. سبز های روشن تر انرژی بیشتری دارند و پر جنب و جوش هستند، در حالی که سبز زیتونی نمایانگر دنیای طبیعی هستند. سبزهای تیره پایدارتر و نماینده ثروت هستند.

روانشناسی سبز

رنگ آبی

آبی در زبان انگلیسی اغلب با غم و اندوه همراه است. آبی همچنین به طور گسترده ای برای نشان دادن آرامش و مسئولیت استفاده می شود. آبی روشن می تواند با طراوت و دوستانه باشد. آبی تیره قوی تر و قابل اطمینان است. آبی همچنین با صلح همراه است و در بسیاری از فرهنگ ها و آداب و رسومات رابطه معنوی و مذهبی دارد (به عنوان مثال، مریم مقدس با پوشیدن لباس آبی مجسم می شود).

معنای آبی به طور گسترده ای تحت تاثیر سایه و رنگ خالص استفاده شده قرار دارد. در طراحی، سایه ای دقیق از آبی که انتخاب می کنید اثر زیادی بر روی درک طراحی شما دارد. آبی روشن اغلب سکوت و آرامش است. آبی درخشان می تواند انرژی بخش و پر طراوت باشد. آبی تیره، مانند نیروی دریایی،برای سازمان ها یا طرح هایی که قدرت و قابلیت اطمینان آنها مهم است بسیار عالیست.

روانشناسی رنگ آبی

رنگ بنفش

در زمان های قدیم، رنگ هایی که برای ایجاد رنگ بنفش استفاده می شد از حلزون ها استخراج می کردند، به همین دلیل بسیار گران بود و تنها پادشاهان و ثروتمندان می توانستند از آنها استفاده کنند.

بنفش ترکیبی از قرمز و آبی است و برخی از ویژگی های هر دو را می گیرد.همچنین با خلاقیت و تخیل همراه است.

در تایلند بنفش رنگ عزاداری برای بیوه ها است. بنفش های تیره به طور سنتی با ثروت و سلطنت مرتبط هستند، در حالی که بنفش های روشن تر (مانند اسطوخودوس) بیشتر عاشقانه هستند.

در طراحی، بنفش های تیره می توانند حس ثروت و تجمل را تداعی کنند . بنفش های روشن ملایم تر هستند و  نمایانگر بهار و عاشقانه هستند.

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ صورتی

رنگ صورتی در دنیای غرب به وضوح با جنس زن و زنانه همراه است. همچنین با عشق، مراقبت و درک مرتبط است.

با این حال، در ژاپن، صورتی دارای یک رابطه مردانه است. گفته می شود شکوفه های صورتی درخت گیلاس نماد رزمندگان ژاپنی مرده اند.

صورتی از ترکیبی از قرمز و سفید ساخته شده است که در آن برخی از ویژگی هایهر دو را دریافت می کند.  اشتیاق و انرژی خود را از قرمز و صلح و آرامش خود را از سفید می گیرد.

در حالی که قرمز بیشتر با اشتیاق و شهوت همراه است، صورتی یک رنگ ملایم تر و غم خوارتر است که بیشتر با عاشقانه و عشق همراه با احساس مرتبط است.

روانشناسی رنگ صورتی

رنگ قرمز

قرمز رنگ بسیار گرمی است.قرمز با آتش، خشونت و جنگ در ارتباط است . همچنین با عشق و شور و علاقه همراه است. در تاریخ، قرمز را با هر دو شیطان و کوپید(خدای عشق) همراهمی دانسته اند. قرمز واقعا می تواند یک اثر فیزیکی بر روی افراد داشته باشد مانند، افزایش فشار خون و میزان تنفس. نشان داده شده است که افزایش متابولیسم بدن انسان نیز افزایش می یابد.

قرمز می تواند با خشم و یا همچنین با اهمیت و تاکید( فرش قرمز در نمایش جوایز و رویدادهای مشهور)همراه است .قرمز همچنین خطر را نشان می دهد  . رنگ توقف چراغ و علايم راهنمایی و رانندگی و لیبل های هشدار دهنده قرمز هستند.

در خارج از دنیای غرب، قرمز دارای معانی مختلف است. به عنوان مثال، در چین قرمز رنگ رفاه و شادی است. همچنین می تواند برای جذب خوش شانسی استفاده شود. در دیگر فرهنگ های شرقی، عروس ها در روز عروسی خود قرمز می پوشند. با این حال، در آفریقای جنوبی، قرمز رنگ عزاداری است. قرمز همچنین نماد کمونیسم است.

به علت محبوبیت کمپین [RED] رنگ قرمز برای آگاهی در مورد بیماری ایدز در آفریقا انتخاب شده است.

در طراحی، قرمز می تواند رنگ تاکید قدرتمندی باشد. اگر در طراحی بسیار زیاد از رنگ قرمز استفاده شود ، می تواند اثر غافلگیرکننده ای داشته باشد ، به خصوص خالص ترین رنگ قرمز. قرمز یک رنگ عالی برای استفاده در زمانی است که قدرت و اشتیاق را می خواهید در طراحی به تصویر بکشد.

روانشناسی رنگ قرمز

رنگ نارنجی

نارنجی رنگ پر جنب و جوش و پر انرژیی است. در اشکال ملایم آن می توان با زمین و پاییز همراه باشد. به دلیل ارتباط آن با فصل های در حال تغییر، نارنجی می تواند تغییر و حرکت را به طور کلی نشان دهد. نارنجی همچنین به شدت با خلاقیت ارتباط دارد.

از آنجا که نارنجی در انگلیسی با میوه همان نام مرتبط است، می توان آن را با سلامتی و سرزندگی مرتبط دانست. در طرح ها، نارنجی توجه را به خود جلب می کند بدون آن که مانند قرمز بسیار قدرتمند باشد.نارنجی اغلب دوستانه تر و جذاب تر است، و تهاجمی است.

روانشناسی رنگ نارنجی

سفید

سفید در انتهای مخالف طیف سیاه است، اما مانند سیاه، می تواند به خوبی همراه هر رنگ دیگری به کار می کند. سفید اغلب با خلوص، پاکیزگی و فضیلت همراه است. در غرب، عروس ها معمولا در روز عروسی خود سفید می پوشند. همچنین با صنعت مراقبت های بهداشتی مرتبط است، به خصوص با پزشکان، پرستاران و دندانپزشکان. سفید با خیر همراه است، و فرشتگان اغلب در سفید نشان داده می شوند.

با این حال، در بسیاری از نقاط شرق، سفید با مرگ و عزاداری همراه است. در هند، به طور سنتی تنها رنگی است که بیوه ها مجاز به پوشیدن آن هستند.

در طراحی، سفید به طور کلی یک پس زمینه خنثی است که اجازه می دهد رنگ های دیگر در یک طرح بیشتر دیده شوند. با این وجود، سفید می تواند کمک به انتقال پاکیزگی و سادگی کند، و در طرح های مینیمالیست محبوب بسیار محبوب است . طرح های سفید نیز می توانند زمستان یا تابستان را به تصویر بکشند، بسته به طراحی های دیگر و رنگ هایی که آن را احاطه کرده است.

روانشناسی سفید

رنگ خاکستری(طوسی)

خاکستری یک رنگ خنثی است که به طور کلی در انتهای سرد طیف رنگ در نظر گرفته شده است. گاهی اوقات می تواند خجالتی یا افسرده باشد. در بعضی از طرح ها می توان از خاکستری روشن در جای سفید استفاده کرد و خاکستری های تیره را می توان به جای سیاه استفاده کرد.

خاکستری به طور کلی محافظه کار و رسمی است، اما همچنین می تواند مدرن باشد. گاهی اوقات یک رنگ عزاداری محسوب می شود. خاکستری معمولا در طرح های شرکت هایی استفاده می شود،  که رسالت و حرفه ای بودن کلیدی است. خاکستری می تواند یک رنگ بسیار پیچیده باشد. خاکستری خالص سایه های سیاه است، اگرچه خاکستری های دیگر ممکن است دارای رنگ های آبی یا قهوه ای باشند. در طراحی، پس زمینه های خاکستری بسیار رایج هستند، همانند تایپوگرافی خاکستری.

روانشناسی رنگ مشکی

رنگ مشکی(سیاه)

سیاه قوی ترین رنگ های خنثی است. در سمت مثبت، معمولا با قدرت، ظرافت و رسالت همراه است. در سمت منفی، می توان آن را با شر، مرگ و رمز و راز مرتبط کرد. سیاه رنگ سنتی عزاداری در بسیاری از کشورهای غربی است.سیاه همچنین در برخی از فرهنگ ها با شورش و هالووین و رمز و راز همراه است.

سیاه، هنگامی که بیش از تایید و متن استفاده شود، معمولا در طرح های پررنج تر و همچنین در طرح های بسیار زیبا مورد استفاده قرار می گیرد. سیاه می تواند بسته به رنگ های ترکیب شده با آن محافظه کار یا مدرن، سنتی یا غیر متعارف باشد. در طراحی، سیاه به طور معمول برای تایپوگرافی و دیگر بخش های کاربردی به دلیل بی طرفی آن استفاده می شود. سیاه برای انتقال یک احساس پیچیدگی و رمز و راز در طراحی بسیار گزینه عالی است.

برای دیدن تصاویر وکتورها و طرح های متفاوت در رنگ های مختلف به سایت axha.com مراجعه کنید.

برچسب ها

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه