چگونه کد رنگ ها را به دست آوریم

26 سپتامبر 2019 مقالات

اگر شما هم طراح یا گرافیست هستید، حتما برای طراحی های خود در محیط فتوشاپ ، الاستریتور یا سایت، با طیف وسیعی از رنگ های مختلف سر و کار دارید. حتی ممکن است برای یافتن رنگ دقیق و واقعی مورد نظرتان با مشکل مواجه شده باشید. برای داشتن طراحی دقیق و زیبا، همچنین داشتن خروجی رنگ های زنده و واقعی به هنگام چاپ، لازم است کد رنگ ها را دقیق بدانیم. دانستن کد رنگ برای طراحی بروشور ، کاتالوگ ، مجله ، ویرایش عکس و … برای کاربر نقش بسیار مهمی دارد.

شاید برایتان پیش آمده باشد که رنگی را از روی پالت رنگ انتخاب کرده اید ولی هنگام چاپ رنگ مورد نظر با رنگ چاپی متفاوت شده باشد، مشکل اینجاست که بسیاری از رنگ ها به هنگام چاپ تغییر خواهند کرد و درصورت عدم توجه به این مسئله مسئول ایجاد این مشکل طراح است. یا اینکه به هنگام طراحی سایت رنگ ها با رنگ هایی که در نرم افزارهایی مثل llustrator و photoshop می بینید یکسان نیست.

در این مقاله قصد داریم شما را با کد رنگ های پرکاربرد آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

چگونه رنگ مورد نظر خود را انتخاب و ایجاد کنیم ؟

بهترین راه برای اینکه در محیط های مختلف به رنگ مورد نظر دست یابیم استفاده از ترکیب همزمان ۲ یا ۳ رنگ با یکدیگر است.

اگر با ترکیب ۲ یا ۳ رنگ به رنگ دلخواه مان ایجاد نشد، می توانیم رنگ چهارم را به ترکیب اضافه نماییم و از ترکیب ۴ رنگ به رنگ دلخواه برسیم.

کد رنگ RGB

محیط رنگ RGB در واقع فضای رنگ ساده ای است که در آن هر رنگ از ترکیب سه رنگ اصلی آبی، سبز و قرمز به دست می آید.

  • R : Red
  • G : Green
  • B : Blue

برای ایجاد رنگ سفید و سیاه کافی است ترکیب مقدار این اعداد را به صفر و صد تغییر دهیم. به طور مثال هرچه مقدار هرکدام از این رنگ ها به سمت ۲۵۲ برود، رنگ انتخابی به سفیدی می گراید و اگر مقدار را به صفر برسانیم رنگ سیاه را خواهیم داشت.

مفهوم کد رنگ ها در مبنای ۱۶ یا HEX

کد رنگ ها تعیین کننده مقدار نور با سه رنگ اصلی آبی، قرمز و سبز می باشد. به طور مثال رنگ زرد از ترکیب نور سبز و قرمز ایجاد می شود. به این ترتیب که:

(rgb(255,255,0

  • R: 255
  • G: 255
  • B: 0

همانطور که می بینید هر رنگ می تواند از عدد ۰ تا ۲۵۵ متغیر باشد و این گونه طیف های وسیع رنگ ها ایجاد می شود.

 

شناخت کد رنگ ها از طریق نرم افزار paint

نرم افزار نقاشی یا همان paint در همه ویندوز ها یکی از ابزار ساده برای شناسایی کد رنگ ها می باشد. کافی است عکسی که رنگ مورد نظرتان در آن است در paint باز کنید و با ابزار قطره چکان بر روی آن رنگ کلیک نمایید. پس از آن بر روی گزینه Edit Colors در همان بخش Color کلیک نمایید. سپس در قسمت RGB که به طور مجزا مشخص است اعداد مربوط به رنگ انتخابی را مشاهده نمایید.

راهنمای کد رنگ در paint

نکته ای که لازم است به خاطر داشته باشید آن است که این اعداد در مبنای ۱۰ هستند و می بایست آن ها را به مبنای ۱۶ ببرید.

در این مقاله به چگونگی یافتن کد رنگ ها به ساده ترین و قابل دسترس ترین روش یعنی نرم افزار paint اشاره نمودیم. در مقاله های آتی در مورد کد رنگ ها در محیط هایی چون HTML و فتوشاپ ، محاسبه عدد Hex و تبدیل RGB به Hex و بالعکس بیشتر خواهیم نوشت. به خاطر داشته باشید که در هنگام انتخاب رنگ برای کاربردهای مختلف ضروری است از صحیح و دقیق بودن آن رنگ مطمئن باشیم تا با مشکل رو به رو نشویم.

 

 

 

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه