UX چیست ؟ طراح تجربه کاربری چه فعالیتی انجام می دهد؟

27 جولای 2020 مقالات

در مطالب پیشین در مورد اینکه UI چیست و چه کاربردی دارد صحبت کردیم. هر چقدر رابط کاربری یک برنامه یا سایت زیبا باشد اما نتوان به راحتی با آن کار کرد پروژه به شکست مواجه خواهد شد. طراحی زیبا تنها کار آمد نیست پس اگر می خواهید میزان کارآمد بودن را افزایش دهید بهتر است بدانید UX چیست و طراحی تجربه کاربری چه اهمیتی دارد؟ در این مقاله کمی در مورد این مبحث به صورت واضح تر صحبت می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اگر شما پیش تر در این زمینه کار کرده اید طبیعتا با این شغل و اهمیت آن آشنا هستید. اما هنگامی که یک برنامه نویس برای پروژه هایش به کارفرما می گوید که به یک طراح تجربه کاربری نیاز دارم در ذهن آن فرد علامت سوال بزرگی ایجاد می شود. آیا واقعا لازم است که به این میزان هزینه کنم؟ باید بگویم شما به عنوان طراح تجربه کاربری برای اولین بار کمی سخت است که دیگران را متقاعد کنید. در اصل شما باید توضیح دهید که UX چیست و بگویید که چه ارزش هایی به سازمان اضافه خواهید کرد.

این مقاله به همین سبب تهیه شده است اینکه اگر با این شغل آشنا نیستید بدانید که UX چیست و چرا باید از آن استفاده کرد و اگر شما پیش تر در این زمینه کار کرده اید بتوانید شرح شغلی کوتاهی برای خود داشته باشید و اگر کسی از شما پرسید طراح تجربه کاربری چه کاری انجام می دهد بتوانید به او پاسخ دهید.

ux چیست

طراحی تجربه کاربری یا UX چیست ؟

پیش از اینکه بگوییم طراح تجربه کاربری چه شرح شغلی دارد باید بدانیم UX چیست ؟ طراح UX بر تعامل بین کاربران واقعی انسان (مثل من و شما) و محصولات و خدمات روزمره مانند وب سایت ها ، برنامه ها و حتی دستگاه های قهوه تمرکز دارد. این یک رشته بسیار متنوع است و جنبه های روانشناسی ، تجارت ، تحقیقات بازار ، طراحی و فناوری را با هم ترکیب می کند. با این پیش زمینه ها طراحی تجربه کاربری می تواند تمامی فعالیت های یک کاربر را پیش بینی کند و برنامه و وب سایت را طبق آن نیاز ها تهیه کند. کسب و کار ها ای که از طراح تجربه کاربری استفاده کرده اند تا کنون بسیار موفق بوده اند به همین سبب روز به روز به درخواست های این شغل افزوده می شود. در حال حاضر طراحی تجربه کاربری یکی از پول ساز ترین و ارزشمند ترین شغل های دنیا به حساب می آید.

مقالات مرتبط:

اینفوگرافیک چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

کاربرد طراحی تجربه کاربری یا UX چیست ؟

بنابراین می دانیم که طراحان UX مهم هستند ، و ما تعریف عملی از اصطلاح “UX” داریم ، اما در عمل چگونه به نظر می رسد؟ بیایید تصور کنیم شما در حال خرید یک جفت کفش آنلاین هستید. شما خود را در دسته بندی “کفش” می یابید و بیش از سیصد جفت مختلف در منو وجود دارد. سپس می فهمید که هیچ راهی برای فیلتر کردن نتایج وجود ندارد ، به این معنی که باید صدها کفش نامناسب را قبل از پیدا کردن آنچه به دنبالش هستید ببینید. کمی دچار مشکل می شوید، نه؟ حال با سختی کفش مورد علاقه خود را یافتید. شما آماده خرید هستید و به عنوان مشتری جدید باید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید. خوب ، مشکلی نیست – تا زمانی که متوجه شوید حداقل ده قسمت اجباری برای پر کردن وجود دارد! خرید کفش از این وبسایت حس خوبی را به شما القا نمی کند. تکنولوژی ایجاد شده است تا شما بهترین تجربه را از خرید خود داشته باشید اما این سایت از تکنولوژی پیروی نمی کند.

این چیزی است که ما آن را یک تجربه کاربری بد نامیده ایم. UX فقط به وب سایتها اعمال نمی شود؛ هر نوع محصول یا خدمتی که با آنها در تماس باشید نوع خاصی از تجربه را برانگیخته است. توجه کنید که  استفاده از آن آسان است؟ آیا به شما این امکان را می دهد تا کارهای خود را با حداقل تلاش انجام دهید؟ آیا منطقی و کارآمد است؟ اینها همه شاخص های یک تجربه خوب یا بد کاربر هستند.

مقالات مرتبط:

عکس استوک چیست ؟| بهترین سایت خرید عکس استوک

طراحی تجربه کاربری

وظیفه یک طراح تجربه کاربری یا UX چیست ؟

به قسمت اصلی رسیدیم واقعا یک طراح تجربه کاربری چه فعالیت هایی باید انجام دهد؟ وقتی قرار است کسی به عنوان یک شغل ثابت در این زمینه فعالیت کند باید بتواند بهترین نتیجه را ارائه دهد پس روزانه کار های متفاوتی را در زمینه ی پیشبرد اهدافش باید انجام دهد. طراحی تجربه کاربری ترکیبی از تحقیقات بازار ، بررسی رقبا ، آزمایش و آنالیز تجاری است. در کنار این مهارت ها توانایی مدیریت پروژه و دانستن روانشناسی کاربر می تواند بسیار کمک کننده باشد. با وجود این مهارت هایی که گفته شد برخی از فعالیت های کلیدی عبارتند از :

  • انجام تحقیقات کاربر
  • ایجاد personas کاربر
  • تعیین معماری اطلاعات یک محصول دیجیتال
  • طراحی جریان کاربر و وایرهای فریم
  • ایجاد نمونه های اولیه
  • انجام آزمایش کاربر

مقالات مرتبط

قالب سایت رایگان : انواع قالب سایت رایگان

کلام آخر

این مهم است که توجه داشته باشید که طراحان UX به طور معمول وظیفه طراحی بصری یک محصول را ندارند. در عوض ، آنها به سفری که کاربر در آن انجام می دهد و نحوه ساخت محصول برای تسهیل این سفر متمرکز شده اند. به دوستان خود سایت عکس ها را پیشنهاد کنید. برای آشنایی با فعالیت های ما می توانید به وب سایت شاتر استوک سری بزنید. ما کار خرید از شاتر استوک را در کمترین زمان برای شما انجام خواهیم داد.

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه