VR در عکاسی چیست ؟ آیا کاهش لرزش دوربین ضروری است؟

25 جولای 2020 مقالات

اگر در جستجوی لنزهای جدید هستید ، به احتمال زیاد عبارات اختصاری VR برخورد کرده اید. VR درعکاسی چیست ؟ کلمه VR مخفف Vibration Reduction است. VR (کاهش لرزش دوربین ) و IS (تثبیت کننده تصویر) سیستم های لنز هستند که به ما درعکاسی کمک می کنند. با افزودن این سیستم ها، قیمت تجهیرات شما بالا می رود بنابراین باید پیش از خرید در مورد این سیستم ها دانست ولی کاهش لرزش دوربین یا VR در عکاسی چیست؟ در ادامه با سایت عکس ها همراه باشید.

VR در عکاسی

کاهش لرزش دوربین یا سیستم تثبیت کننده تصویر چیست؟

وقتی از دوربین و لنزهای دستی استفاده می کنید ، به دلیل تحمل وزن دوربین ممکن است دست شما بلرزد. VR در عکاسی و IS سیستمی است که مانع از لرزش دوربین در عکس شما می شود. این دو اصطلاح به معنای یک چیز است. برند های دوربین هر کدام اصطلاح خود را دارند. نیکون از VR استفاده می کند ، در حالی که IS یک اصطلاح معمول برای Canon است.
VR  در عکاسی و IS در هر دو دوربین و لنز وجود دارد. این سیستم ها می توانند با هم کار کنند یا مستقل باشند. نوع آن به لنز ، بدنه دوربین و برند آن بستگی دارد. سه پایه ها ، گیمبال ها و سایروسایل برای کاهش لرزش دوربین به ما کمک می کنند ، اما ما بیشتر دوربین را در دست می گیریم. بنابراین، تثبیت کننده تصویر می تواند به یک ویژگی اساسی تبدیل شود.

مقالات مرتبط:

فوکوس دستی بهتر است یا فوکوس اتوماتیک

سیستم کاهش لرزش دوربین

VR در عکاسی یا سیستم کاهش لرزش دوربین چگونه کار می کند؟

VR یا IS معمولاً فقط در لنزهای خاص موجود است. این لنزها معمولاً لنزهای زوم یا ماکرو هستند. لنزهای دیگر به همان اندازه نیاز به کاهش لرزش ندارند. لنزهای زوم و دیافراگم باریک نیاز به IS یا VR را ایجاد می کند. بیشتر لنزهای با فاصله کانونی به اندازه ی کافی دیافراگم دارند و نیازی به کاهش لرزش نیست.
سیستم‌های لرزشگیر موجود در بازار انواع مختلفی دارند اما متداول ‌ترین آن‌ها لرزشگیر اپتیکال، دوگانه و ژیروسکوپ داخلی هستند. این سیستم‌ها به شما این اطمینان را خواهند داد که سنسور همیشه در یک مکان ثابت باقی خواهد ماند و از بروز تاری ناشی از حرکت و… جلوگیری خواهد شد
لرزشگیر ژیروسکوپ داخلی سنسور را روی یک سیستم مکانیکی از نوع ژیروسکوپ معلق خواهد کرد. با این کار همیشه ژیروسکوپ در یک نقطه‌ی ثابت به صورت معلق باقی می‌ماند. لرزشگیر اپتیکال هم از سیستم‌های سخت‌افزاری برای از بین بردن لرزش‌ها استفاده می‌کند.
لرزشگیر دیجیتالی همانطور که از اسم آن مشخص است از سیستم‌های نرم‌افزاری برای اصلاح لرزش استفاده می‌کند و سیستم دوگانه هم به کنار هم قرار گرفتن لرزشگیر لنز و لرزشگیر داخلی دوربین گفته می‌شود. در این نوع لرزشگیر هر دو سیستم در کنار هم و به منظور اطمینان از کیفیت تصویر کار می‌کنند.

مقالات مرتبط:

راه های کسب درآمد از عکاسی ، ریالی یا دلاری ؟!

سیستم ثبیت کننده عکس

چگونه و چه موقع باید سیستم کاهش لرزش یا تثبیت کننده تصویر را فعال کنید؟

کلیه دوربین هایی که در آنها تثبیت کننده وجود دارد ، این امکان را دارند که تثبیت را روشن یا خاموش کنند. بیشتر (مثل خودم) تمایل دارند که گزینه را روشن نگه دارند. تثبیت کننده تصویر برای شرایط خاص و یا برای مقابله با متغیرهای خاص بهتر است. اگر تله فوتو یا تجهیزات سنگینی را در دست دارید ، دستان شما سنگین می شود. VR یا IS می توانند اطمینان حاصل کنند که این حرکت باعث ایجاد مشکلی در عکسبرداری شما نمی شود.
همچنین به راحتی می توانید برای جلوگیری از نویزگیری عکس ها ایزو را پایین تر بیاورید و سرعت شاتر را کمتر کنید تا جبران نور دهی انجام شود. در عکاسی ورزش که سوژه ها در حرکت هستند و شما نیز دوربین را در دست می گیرید استفاده از لرزشگیر بسیار کمک می کند.
برای شرایط در معرض باد قرار گرفتن ، IS و VR نیز مفید است (حتی اگر دوربین شما بر روی سه پایه باشد). لرزش ناشی از فشار باد بر روی تجهیزات شما کافی است تا عکس نهایی دچار مشکل شود. سیستم ثبات تصویر می تواند این مشکل را اصلاح کند.
برای سوژه های در حرکت سیستم سوژه را به همان سرعتی که در حال حرکت است عکاسی نمی کند و مانع از تار شدن عکس می شود. همچنین برای عکاسی در شب شما می توانید سرعت شاتر را کند تر کنید و نور دهی افزایش دهید.

کلام آخر

در این مقاله دانستید که سیستم VR در عکاسی چیست اما اینکه استفاده از سیستم کاهش لرزش دوربین ضروری است یا خیر کاملا به خود شما بستگی دارد. قبل از خرید حتما ژانر هایی که می خواهید در آن ها فعالیت کنید را بنویسید و ببینید هر کدام به چه امکاناتی نیاز دارد. مثلا اگر شما در کنسرت یا شرایط نوری پایین عکاسی می کنید سیستم تثبیت تصویر نیاز دارید.
باید در نظر بگیرید که دوربین و لنز مجهز به سیستم لرزشگیر و ثبات تصویر قیمت های بالاتری دارند اما به هر حال یک عکاس دوربین را سال های زیادی دارد بنابراین اگر بتوان از اول دوربین و لنز مجهز خرید بسیار بهتر خواهد بود.

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه