صحافی چیست ؛ صحافی کتاب

18 سپتامبر 2019 مقالات

در این مقاله به شما کمک می کنیم تا با معنی صحافی چیست آشنا شوید. برای اینکه یک صحافی زیبا و قابل قبول داشته باشیم لازم است با اصول طراحی جلد کتاب و یا طراحی جلد مجله نیز آشنایی داشته باشیم. که با مراجعه به لینک های مربوطه می توانید مقاله های پیشین در این مورد را بخوانید. پس از آنکه گفتیم صحافی چیست به بررسی انواع تا کردن در صحافی می پردازیم. برای انتخاب عکس یا فونت مورد نظر خود برای صحافی و سایر موارد گرافیکی و چاپی می توانید با مراجعه به سایت شاتراستوک ، اقدام به خرید عکس از شاتر استوک نمایید و یا فونت مورد نظر خود را خریداری فرمائید. ضمن اینکه با توجه به محدودیت دسترسی و خرید عکس از شاتر استاک ، امکان دریافت این خدمات بدون محدودیت و نیاز به فیلترشکن از طریق وب سایت عکس ها برای ایرانیان عزیز فراهم شده است.

در نظر داشته باشید در این مقاله هرجا از صحافی حرف می زنیم، منظورمان صرفا صحافی کتاب نیست. صحافی انواع مختلفی دارد که در آینده با مقاله ای دیگر به بررسی آن ها می پردازیم.

صحافی چیست ؟صحافی

مطمئناً یکی از پیچیده ترین محصولات چاپی کتاب، مجله، پایان نامه، کاتالوگ و … هستند. چراکه علاوه بر تعداد صفحات معمولاً زیاد و تکنیک های چاپ مرتبط با آن، موضوع صحافی در آن دیده می شود. نوع صحافی یکی از تأثیرگذارترین بخش در قیمت گذاری، ارزش و کیفیت محصول می باشد.

صحافی کتاببه عمل تا کردن، مرتب کردن و قرار دادن کاغذهای نوشته شده در کنار هم، اتصال، جلدگذاری و در پایان کار برش محصول؛ صحافی گفته می شود. در واقع به فن تنظیم و به ‌هم‌ بستن صفحات کتاب و قرار دادن آن‌ ها بین دو پوشش برای یک جا نگاه داشتن صفحات و جلوگیری از پاره شدن و تسهیل استفاده از آن ‌ها صحافی می گویند.

در اصل صحافی، هنری سنتی است که نیازمند مهارت زیادی است. جالب است بدانید در گذشته به این حرفه وراقی گفته می شد. البته در حرفه وراقی، جز صحافی و جلد کردن کتاب، مواردی مانند نسخه ‌نویسی، تهیه رونوشت و تکثیر کتاب نیز صورت می گرفته است.

روش مناسب صحافی

نمی توان ادعا کرد یک روش کلی مناسب برای صحافی انواع محصولات چاپی مثل کتاب، مجله، کاتالوگ و … وجود دارد. زیرا نوع صحافی بر اساس کاربرد، تعداد صفحات و هزینه چاپ انتخاب می شود. در واقع موارد مهم از زیبایی در امر صحافی اولویت دارد و معمولاً زیبایی در اولویت های آخر قرار دارد. مگر اینکه کیفیت، اولویت اول و بودجه اهمیتی نداشته باشد. یا اینکه صحافی مورد نظر، بخشی از طراحی مفهوومی محصول چاپی باشد.

جلد

ممکن است جلد محصول چاپی، به ویژه کتاب، نازک یا ضخیم باشد. جلد های ضخیم را از مقوا می‌ سازند و روی آن را پارچه، چرم، پلاستیک چرم ‌نما، یا ترکیبی از این مواد قرار می دهند.

 

 

انواع رایج تا کردن

برای انواع تای رولی و یا سایر انواع تا در پانل های تو در تو (آشیانه ای)، ضروری است عرض قسمت های داخلی کوچکتر باشد. دلیل ضرورت این کار آن است که زمانی که هر پانل دور دیگری می پیچد، حجم بیشتری به دست آید. میزان تنظیم آن به عواملی چون:

  • وزن
  • ضخامت کاغذ
  • جاگذاری تا

بستگی دارد.

زمانی که می خواهیم نمونه ای کاغذی از انواع تا تهیه نماییم لازم است به نکات زیر توجه شود:

  • تک برگ آکاردئونی : ۶ برگ با زبانه، ۶ برگ، ۶ برگ، ۴ برگ
  • ۸ برگ نقشه ای : ۸ برگ با تای دروازه ای، ۸ برگ آکاردئونی، ۸ برگ با تای موازی، ۸ برگ با رول زنجیری با تای رول
  • ۱۰ برگ آکاردئونی : ۸ برگ دایکات، ۸ برگ با تای کوتاه، ۸ برگ فرنچ یا تا به پهلو، ۸ برگ نقشه معکوس
  • ۱۶ برگ جزوه ای :۱۶ برگ با تا به پهلو، ۱۲ برگ با تا به پهلو، ۱۲ برگ با سه تای موازی، ۱۲ برگ با تای نامه ای
  • جلد و شیرازه
  • دوخت مفتولی

در پایان به تعریف مختصری از صحافی اشاره می نماییم. تعریف فنی که می توان از امر صحافی داشت آن است که ابتدا برگ های نوشته شده با نخ به هم دوخته می شوند یا با لایه ای از چسب محکم روی هم قرار می گیرند و در نهایت جلدی با هدف محافظت از محصول چاپی، پشت و رو و کناره کتاب، کاتالوگ، پایان نامه یا هر محصول چاپی دیگر را می پوشاند. در مقاله های آتی به انواع صحافی خواهیم پرداخت.

 

 

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه