UI چیست و طراحی رابط کاربری چه اهمیتی دارد؟

26 جولای 2020 مقالات

اگر در گوگل سرچ کنید که UI چیست ؟ ممکن است با خواندن مقاله ها ی متفاوت کمی سردرگم بشوید. علم UI و UX چنان با یک دیگر ادغام شده است که نمی توان گفت که ترتیب آن ها به چه صورت است و کدام یک تمام شود تا دیگری شروع شود.
این دو علم به هم متصل شده اند و نمی توان آن ها را جدا کرد. هر چند هم پوشانی هایی وجود داشته باشد اما باز هر کدام از آن ها اصول خود را دارند. طراحی رابط کاربری با مجموعه ای از وظایف خاص خود همراه است ، بنابراین مهارت های کاملاً متفاوتی را نیاز دارد.
حال که این مقاله را می خوانید می خواهید بدانید که UI چیست و طراحی رابط کاربری به چه مهارت هایی نیاز دارد؟ یا اگر قبلا این شغل را شروع کردید نیاز دارید که برخی از مسائل برای شما رمزگشایی بشود. در این مقاله تلاش بر این است که تمامی اطلاعات لازم را برای شما شرح بدهیم.

طراحی UI یا طراحی رابط کاربری به صورت خلاصه

پیش از هر توضیحی باید بگوییم که UI چیست ؟ طراحی رابط کاربری زیر مجموعه مهم UX است. آنها هر دو هدف نهایی را دارند – ارائه تجربه ای مثبت برای کاربر – اما طراحی رابطه کاربری یک راه مجزایی است که باید مسیر خود را طی کند. در تعریفی ساده علم UI یا طراحی رابط کاربری همان روش هایی است که از طریق آن ها با محصول ارتباط برقرار می کنید. در حالی که UX چگونگی این روش ها را مشخص می کند.

مقالات مرتبط:

تایپوگرافی چیست ; اصطلاحات و تعاریف

طراحی رابط کاربری
UI چیست | جنبه ی بصری طراحی رابط کاربری

حال که در تعریفی ساده دانستید که طراحی رابط کاربری یا UI چیست در این بخش و بخش های بعدی به سراغ جزئیات بیشتری می رویم. طراحی رابط کاربری بر روی تجربه ی بصری کاربر تمرکز می کند. مثلا مشخص می کند به چه نقشه ی راهی کاربر و به کمک چه جلوه های بصری از نقطه ی ۱ به ۲ برود. ممکن است این نقاط از طریق دکمه مشخص شود یا هر نوع طرح دیگری.
شغل طراحی رابط کاربری این چنین است که تمامی صفحاتی که یک کاربر از یک صفحه به صفحه ای دیگر می رود را طراحی کند. و این طرح ها باید جلوه های بصری داشته باشد و امکان جا به جایی آسان در صفحات وجود داشته باشد.

مقالات مرتبط:

طراحی اینفوگراف ; اصول ساخت و کاربرد آن

طراحی UI

UI چیست | جنبه ی روانشناسی طراحی رابط کاربری

این که تنها بدانیدUI چیست به شما کمکی نخواهد کرد. در کنار اینکه باید یک طراح خوب باشید در نظر بگیرید که طراحی UI با ذهن انسان در ارتباط است. اما شاید بپرسید چگونه؟ از این جنبه نگاه کنید که یک طراحی خیره کننده برای استفاده از برنامه موبایل و وب سایت مناسب نیست. برنامه ی مورد علاقه ی خود را به خاطر بیاورید، قطعا هم چشم نواز است و هم به راحتی می توان با آن کار کرد. وقتی برنامه را نصب کردید ساعت ها برای آشنایی با نحوه ی عمکرد آن وقت نگذاشتید. زیرا همه چیز مشخص بود.
طراح UI در این امر محوری است. آنها در مورد کاربر انسانی و چگونگی عملکرد ذهن فکر می کنند. آنها برای راهنمایی کاربر از مواردی مانند الگوهای ، فاصله و رنگ استفاده می کنند. “شهودی” کلمه کلیدی در مبحث است. همه چیز باید شهودی باشد. طراح UI نه تنها موجودی خلاق است؛ آنها همچنین خود را در جایگاه کاربر قرار می دهند ، و آنچه کاربر در مرحله ی بعدی انتظار دارد را پیش بینی می کند. پس از پیش بینی آن ها از عناصر تعاملی و بصری برای پاسخ به نیاز کابران استفاده خواهند کرد.
در نظر بگیرید که شما در جستجوی یک آپارتمان جدید از یک برنامه استفاده می کنید. یک لیست به طور خاص چشم شما را جلب می کند ، بنابراین برای مشاهده گالری کلیک می کنید. یک تصویر با اندازه کامل صفحه نمایش شما را می گیرد . در عین حال می دانید تصاویر بیشتری وجود دارد ، بنابراین از انگشت خود برای کشیدن انگشت در گالری استفاده می کنید. هیچ راهنمایی برای انجام این کار وجود ندارد – به نوعی ، شما فقط می دانستید که باید اینکار را انجام دهید.
این دقیقا کار یک طراح رابط کاربری است. آن ها آنچه یک کاربر انجام می دهد را پیش بینی می کنند. و طرح های برنامه را بر اساس آن طراحی می کنند. به طور خلاصه طراح تجربه کاربری نقشه ی راه را ترسیم می کند و طراح رابطه کاربری آن ها را به یک نقشه ی بصری تبدیل می کند تا کاربر بتواند به خوبی با آن کار کند.

پیشنهاد ما

بیشتر طراحان رابط کاربری برای طرح های خود به آیکون ها و تصاویر از پیش آماده نیاز دارند. پیشنهاد ما این است که به سایت شاتر استوک سری بزنید و میان آن ها طرح های مد نظرتان را انتخاب کنید. برای خرید عکس از شاتر استوک می توانید به وب سایت عکس ها مراجعه کنید و هر آنچه نیاز دارید را با تعرفه های پایین تهیه کنید.

برچسب ها

اشتراک گذاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
دستیار ترجمه